Web Sitenizin Başlık Alanı Nasıl Olmalı?

Web Sitenizin Başlık Alanı Nasıl Olmalı?

Başlık alanı web sitesi ana sayfasının en üstünde yer alan ve siteye giren ziyaretçinin ilk gördüğü alandır. Başlık alanı, ziyaretçilerinizin siteniz ve işiniz hakkında ilk izlenimleri edinmesine ve sitenin neyle ilgili olduğunu anlamasını sağlar.

Başlık alanında, yaptığınız işi,  ne tür bir ürün ya da hizmet sattığınızı, bunlarla nasıl bir fayda yarattığınızı ve sunduğunuz ürün ya da hizmeti satın alabilmek için ne yapılması gerektiğini kısa ve net bir şekilde ifade etmeniz gerekir.

Burada kullanacağınız ifadeleri seçerken mutlaka sizi hiç tanımayan ya da çok az tanıyan potansiyel müşteri perspektifinden bakmalı ve hangi problemi çözdüğünüzü net bir şekilde ifade etmelisiniz. Başlık alanında verdiğiniz mesajı, yine işinizle ilgili bir görselle desteklemelisiniz.

Çünkü işinizle ilgili sizin için son derece bariz olan pek çok şey potansiyel müşterileriniz tarafından aynı netlikte anlaşılmıyor olabilir.

İnsanlar web sitenize girdiğinde ilk 10 saniyede tam olarak ne sattığınızı, bunun hangi problemi çözdüğünü ve satın almak için ne yapmaları gerektiğini net olarak anlamadıklarında bariz olan tek şey, her gün siz farkında olmadan kaçan satış fırsatları ve boşa giden pazarlama harcamalarıdır.

Pek çok şirket, pazarlamada farkında olmadığı bu ve benzeri hatalar yüzünden her gün hem para hem de satış kaybediyor.

Web sitenizin başlık alanını, işinizi yeterince doğru ifade edip etmediğini basitçe test edebilirsiniz:

👉 Yaptığınız işi hiç bilmeyen birinden web sitenize sadece 10 saniye kadar bakmasını isteyin.

👉 Ardından şunları sorun:

1. Sattığınız ürün ya da hizmet tam olarak nedir?
2. Bunun kime ne faydası var?
3. Satın almak için ne yapmak gerekiyor?

✅ Eğer sitenize 10 saniye bakan kişi bu soruların 3’ünü de doğru yanıtlayabilirse siteniz testi geçti demektir.

👉 Web sitenizin başlık alanı en değerli alandır. Burada yaptığınız iş açık ve net bir şekilde anlaşılmıyorsa, her gün farkında olmadan satış kaybediyorsunuz demektir.

Bu alanı sırf sevimli, ilginç ya da yaratıcı görünmek uğruna boşa harcamayın.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.